PAŁAC

I PARK

ZAREZERWUJ

Pałac w Nakle Śląskim strona frontowa z wejściem.
Strona główna » Pałac i park

PAŁAC

Zabytkowy, dziewiętnastowieczny pałac hrabiów Henckel von Donnersmarck w Nakle Śląskim jest siedzibą Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim – instytucji kultury Powiatu Tarnogórskiego. W latach 2010-2012  wnętrza pałacu zostały poddane gruntownemu remontowi. Do użytku oddane są pomieszczenia na parterze (wystawiennicze) oraz na pierwszym piętrze (wystawiennicze i biurowe). Przestronny hall, 8 sal (parter i I piętro) połączonych ze sobą amfiladowo – w przypadku niektórych z możliwością zamknięcia, a także sala tzw. koncertowa na 150 krzeseł oraz szatnia dla 200 osób, stwarzają bardzo dogodne warunki do organizacji zarówno dużych wydarzeń o charakterze biznesowym, edukacyjnym oraz kulturalnym, jak i bardziej kameralnych uroczystości rodzinnych, spotkań, szkoleń i warsztatów. 

Pałac posiada certyfikat „Miejsca przyjaznego dla osób z niepełnosprawnością”. W budynku znajduje się winda oraz duże toalety na I piętrze, z toaletą dla niepełnosprawnych, w której znajduje się przewijak dla niemowląt / 2 toalety (w tym jedna dla niepełnosprawnych) na parterze (koło kaplicy). 

PARK

Park przypałacowy zaprojektował Peter Joseph Lenne, który pracował dla świerklanieckiej linii Donnersmarcków. Dominowały w nim otwarte przestrzenie krajobrazowe ozdobione kompozycjami z drzew i krzewów pochodzenia krajowego i egzotycznego. Po wojnie założenie parkowe uległo zaniedbaniu, układ komunikacyjny został zagęszczony, wolne przestrzenie zostały wypełnione licznymi grupami drzew i krzewów, głównie gatunków rodzinnych, wzbogacone pojedynczymi gatunkami egzotycznymi. Obecnie w parku rosną m.in. następujące gatunki: buk, dąb, jesion, klon, jawor, lipa, kasztanowiec, wiąż, tulipanowiec i robinia. Na lata 2019-2020 zaplanowane są prace konserwatorskie mające na celu przywrócenie oryginalnego wyglądu parku.
Park figuruje w ewidencji Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Na terenie zespołu pałacowo – parkowego znajduje się parking dla 50 samochodów osobowych lub 45 samochodów osobowych i 2 autokarów oddalony 150 m od budynku.